Sala doświadczania świata w przedszkolu w Mieście i Gminie Pleszew.

W przedszkolach powstały sale doświadczania świata

W pleszewskich przedszkolach pojawiły się nowoczesne sale doświadczania świata. To miejsce, w którym dzieci uaktywniają wybrane zmysły podczas zabawy. To także rodzaj terapii i stymulacja układu nerwowego. Dzieci je uwielbiają!

Praca nad emocjami, umiejętność skupienia czy pokonywanie własnych lęków to ważne elementy rozwoju najmłodszych, które kształtują ich sposób poznawania świata. Wiedzą o tym władze Pleszewa, które postanowiły zasponsorować w miejskich placówkach sale doświadczania świata, dzięki którym maluchy mogą aktywować podczas zabawy zmysły, które same wybiorą.

Wspomagamy w ten sposób rodziców w harmonijnym, prawidłowym rozwoju dzieci nie tylko tych z pewnymi zaburzeniami przede wszystkim przebodźcowania cyfrowego, ale każde inne, które tego potrzebują – tłumaczy Izabela Świątek, zastępca burmistrza MiG Pleszew. W specjalnie przygotowanym pomieszczeniu, w przyjemnej atmosferze pełnej akceptacji i relaksu, dzieci same wybierają bodźce, których w danej chwili potrzebują. Sala wyodrębnia pracę z konkretnymi zmysłami – przede wszystkim wzrokiem, słuchem, węchem i dotykiem – dodaje Świątek.

W salach znajdują się urządzenia, które stymulują rozwój zmysłów. To między innymi łóżko wodne, fotel do masażu czy basen z piłkami, które dodatkowo wyposażone w efekty świetlne i dźwiękowe oraz łagodne wibracje, mają pobudzać podstawowe zmysły małego człowieka. Odbierane sygnały dostarczane są do układu nerwowego, co bezpośrednio wpływa na poprawę stanu zdrowia. Taki rodzaj terapii ułatwia pokonywanie lęków i oporów oraz motywuje do podejmowania aktywności. Doświadczanie świata za pomocą wybranych zmysłów sprawia, że u dzieci obserwuje się poprawę funkcjonowania procesów poznawczych. Zwiększa się także orientacja w schemacie ciała i w przestrzeni.

Sala doświadczania świata w przedszkolu w Mieście i Gminie Pleszew.

Sala doświadczania świata w przedszkolu w Mieście i Gminie Pleszew.

Sala doświadczania świata w przedszkolu w Mieście i Gminie Pleszew.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *