Koncert Bartasa Szymoniaka w Pleszewie

Zróżnicowana oferta kulturalna

Dzięki wielomilionowym inwestycjom w infrastrukturę, Pleszew może poszczycić się jednym z najbardziej imponujących obiektów kulturotwórczych w Wielkopolsce. Zajezdnia Kultury oferuje nie tylko atrakcje kierowane do osób dorosłych, ale również szereg zajęć dla dzieci i młodzieży.

Zajezdnia Kultury to kompleks zlokalizowany w dawnych obiektach stacji kolei wąskotorowej w Pleszewie. Tworzy ją Dom Kultury z salą widowiskową oraz salami zajęciowymi oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy. Rewitalizacja i funkcjonalność zostały nagrodzone w konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich zdobywając główną nagrodę.

W obiektach tych oraz w plenerze regularnie organizowane są przedsięwzięcia kulturalne: festiwale, koncerty, spotkania z ciekawymi ludźmi, wystawy, performance  i wiele innych. Oferta zawiera propozycje dla osób w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach, gustach: od lekkiej muzyki rozrywkowej po muzykę klasyczną w progach nowoczesnej sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Pleszewie. Na wiele imprez wstęp jest wolny.

Priorytetem jest kształcenie artystyczne dzieci i młodzieży. Stąd znakomite sekcje: teatralna, plastyczna, rzeźbiarska, taneczna, wokalna, sceniczna, sensoplastyczna – rozwojowa.

Biblioteka oferuje bardzo bogaty księgozbiór, również naukowy. Zapewnia również dostęp do bibliotek online ( w tym wspomagających naukę, studia) oraz ebooki, czasopisma i dzienniki, a nawet młodzieżową salę multimedialną wyposażoną w komputery i konsole do gier video.

Całość dopełniają jedyne w Polsce regularne i całoroczne kursy kolei wąskotorowej, a w okresie letnim przejazdy turystyczne otwartymi wagonami.

Festiwalową wizytówką miasta jest Red Smoke Festiwal przyciągający z całego świata  słuchaczy stoner rocka oraz wykonawców. Inne znane przedsięwzięcia to: Rajd Starych Samochodów, Depreszyn Seszyn, Festiwal Tratwa, Attractive Sound Festival, Reverse Festival.

W Pleszewie mamy też dobrą propozycję dla miłośników filmu.  To nowoczesne kino (seanse bez reklam!), z doskonałą jakością obrazu (również 3D) i przestrzennym dźwiękiem.  Obiekt wyposażony jest w scenę, która również umożliwia wystawianie przedstawień teatralnych oraz organizację koncertów. W kinie dostępna jest również nowoczesna kawiarnia, która czynna jest niezależnie od godzin seansów.

Na duże wydarzenia zapraszamy do hali widowiskowo – sportowej, która jest w stanie przyjąć blisko tysiąc melomanów.


Nie sposób również nie wspomnieć o bardzo licznych muzeach Ziemi Pleszewskiej. Muzeum Regionalne w Pleszewie gromadzi zbiory związane z osadnictwem słowiańskim oraz organizuje wystawy czasowe.  Muzeum Rzemiosła to instytucja przedstawiająca dawne zawody i profesje. Muzeum Piekarnictwa to z kolei historia zawodu związanego z piekarstwem i cukiernictwem,  a oferta obejmuje również zajęcia warsztatowe. Osoby zainteresowane sztuką sakralną mogą odwiedzić Muzeum Zakonne Sióstr Służebniczek.
Wielką wartość posiadają muzea zlokalizowane w odległości kilu minut jazdy samochodem od Pleszewa: Oddział Muzeum Narodowego w gołuchowskim zamku, Ośrodek Kultury Leśnej wraz z wystawami, parkiem i zagrodą żubrów w Gołuchowie, Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

Tu znajdziesz informacje:

Dom Kultury w Pleszewie
63-300 Pleszew, ul. Kolejowa 3
Tel. 62 72 06 757
https://zajezdniakultury.pl

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie
63-300 Pleszew, ul. Kolejowa 1
Tel. 62 74 28 358
https://biblioteka.pleszew.pl/

Kino Hel & Cafe
63-300 Pleszew, ul. Poznańska 36
Tel. 62 742 17 44
https://kinohel.pl/

Muzeum Regionalne w Pleszewie
63-300 Pleszew, ul. Poznańska 34
Tel. 62 74 28 359
https://muzeum.pleszew.pl/

Muzeum Rzemiosła – Kuźnia Zawodów
63-300 Pleszew, ul. Krótka 16
Tel. 662 197 411
http://rzemioslo.pleszew.pl/

Muzeum Piekarstwa
63-300 Pleszew, ul. Tyniec 6
Tel. 662 197 411
http://muzeum.vogt.pl/

Muzeum Zakonne Sióstr Służebniczek
63-300 Pleszew,  ul. E. Bojanowskiego 1
Tel. 62 74 21 180
http://www.sluzebniczki-pleszew.pl/muzeum-zakonne/

Muzeum Zamek w Gołuchowie
63-322 Gołuchów, ul. Działyńskich 2
Tel. 62 76 15 094
https://mnp.art.pl/oddzialy/muzeum-zamek-w-goluchowie/

Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie
63-322 Gołuchów, ul. Działyńskich 2
Tel. 62 76 15 045
https://www.okl.lasy.gov.pl/

Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy
63-330 Dobrzyca, ul. ul. Pleszewska 5
tel. 62 74 13 039
https://dobrzyca-muzeum.pl/