Autobus nowej komunikacji publicznej.

Mobilność miejska

W Pleszewie z łatwością można dotrzeć do najważniejszych punktów pieszo, rowerem, czy komunikacją miejską rezygnując przy tym z pojazdów. Pomocne są w tym rozbudowane trakty piesze i drogi rowerowe oraz nowa komunikacja publiczna docierająca do wszystkich zakątków gminy Pleszew.

Założenie miasta kompaktowego to jak najczęstsza rezygnacja z własnego auta na rzecz spaceru czy przemieszczania jednośladami. To także rozwój komunikacji publicznej, która umożliwia dotarcie w każde miejsce niezbędne do codziennego funkcjonowania. Na zrównoważoną mobilność miejską składa się nowa komunikacja publiczna, rozbudowana sieć ścieżek rowerowych, infrastruktura drogowa, bezpłatne parkingi buforowe i atrakcyjne trakty pieszo-rowerowe.

Autobus nowej komunikacji publicznej.

W 2021 roku uruchomiono autobusy linii PL1 i PL2, które okrążają pętlowo całe miasto. Ich kompaktowość, częstotliwość kursów i symboliczna cena biletów – to ogromne atuty, które doceniają zwłaszcza seniorzy i uczniowie dojeżdżający do szkół. W styczniu 2024 roku ruszyła nowa komunikacja publiczna PPL. To rozbudowany transport, który powstał, by skomunikować całą gminę Pleszew, a nawet gminy ościenne. Miasto i Gmina Pleszew zorganizowała 22 nowe linie dla gminy Pleszew oraz gminy Dobrzyca, a powiat pleszewski 9 linii gołuchowskich. To nowa jakość komunikacji, szeroka rozpiętość czasowa i ponad 120 kursów dziennie.

Autobus nowej komunikacji publicznej w Mieście i Gminie Pleszew.

W myśl idei kompaktowego miasta, aby móc sprawnie się przemieszczać, oddawane są do użytku coraz większe powierzchnie ścieżek rowerowych. Projektowane i wytyczane są w taki sposób, aby z łatwością można było się przemieszczać pomiędzy głównymi punktami w mieście i szybko docierać do różnych lokalizacji. Mobilność miejską uzupełniają darmowe parkingi buforowe zlokalizowane przy ul. Ogrodowej, przy Cmentarzu Komunalnym oraz przy stacji kolejowej w Kowalewie.

Trakt Światowego Dnia Roweru, czyli ścieżka pieszo-rowerowa w otoczeniu zieleni.

W każde działanie wpisana jest troska o środowisko. Dbamy o jakość powietrza monitorując je dzięki ponad trzydziestu czujnikom, Sadzimy drzewa, zakładamy kwietne łąki, organizujemy
parki kieszonkowe. Powstają nowe tereny zielone, które zachęcają do odpoczynku wśród tysięcy roślin. Wszystko to z wykorzystaniem inteligentnych i nowoczesnych technologii przyjaznych środowisku. I wreszcie – edukujemy mieszkańców w zakresie ekologii i segregacji odpadów. To działa!

Tu znajdziesz informacje:

Urząd Miasta i Gminy w Pleszewie
ul. Rynek 1, 63-300 Pleszew
Tel. (62) 742 83 00
https://pleszew.pl/

Przedsiębiorstwo Komunalne sp. z o.o.
ul. Polna 71, 63-300 Pleszew
Tel. (62) 742 16 64
https://pkpleszew.pl/

EUROMATPOL Sp. z o.o.
ul. Św. Ducha 4A, 63-300 Pleszew
e-mail: pleszew@euromatpol.com
tel. 456 456 402 (kontakt w godz. 9:00 – 17:00)