Dzieci w czasie zajęć na basenie

Nowoczesne obiekty sportowe i miejsca rekreacji

Infrastruktura sportowa - to ona w znacznym stopniu decyduje o naszej formie, zdrowiu. Pozwala również rozwijać się dzieciom i młodzieży. Chroni przed chorobami i przypadłościami cywilizacyjnymi. W niejednym przypadku pozwala rozwijać prawdziwe talenty i przyszłych wybitnych sportowców. O takie warunki zadbaliśmy właśnie w Pleszewie!
Na zdjęciu widok na pływalnię sportową

Park Wodny "Planty"

Stanowi sportową wizytówkę Pleszewa. Do dyspozycji jest  basen sportowy o wymiarach 25 x 16 metrów, z sześcioma torami o głębokości od 1,35 m do 1,8 m. Dobrą zabawę i chwilę relaksu zapewni Państwu basen rekreacyjny z licznymi atrakcjami: dziką rzeką, jacuzzi, biczami wodnymi, brodzikiem dla dzieci. W obiekcie zlokalizowano też basen do nauki pływania oraz SPA z saunami, prysznicem wrażeń oraz leżankami podgrzewanymi.

Na zdjęciu widok na Halę

Hale sportowe

Na terenie Miasta i Gminy Pleszew zlokalizowanych jest aż dziewięć hal sportowych. Wśród nich prym wiedzie najnowsza – przy ulicy Bolesława Krzywoustego. To pełnowymiarowy obiekt z widownią, który gościł nawet Reprezentację Polski w piłce ręcznej. Obiekt został również zaprojektowany z myślą o wydarzeniach muzycznych.

zdjecie przedstawia boisko ze sztuczną nawierzchnią

Boiska

Pleszew stawia na sport. Choć samorząd aktywnie wspiera seniorskie drużyny w grach zespołowych, to priorytetem są dzieci i młodzież, która odnajduje się w wielu klubach i sekcjach lub w sposób niezrzeszony korzysta z infrastruktury. Z myślą o nich oddawane są regularnie nowe obiekty.  Oprócz znakomitego boiska trawiastego oraz oświetlonego boiska treningowego ze sztuczną nawierzchnią ( jedno i drugie na stadionie miejskim) , miejsca do gry rozsiane są po całej gminie. Siedem boisk ze sztuczną nawierzchnią dostępne są w Pleszewie. Kolejne znajdują się w Lenartowicach, Grodzisku i w Sowinie Błotnej.

zdjecie przedstawia zawody sportowe na bieżni

Bieżnia

W Pleszewie łatwo znaleźć miejsce do biegania. Prężnie działa grupa Team Pleszew, która zaprasza wszystkich miłośników tej formy ruchu, organizując wspólne treningi i wyznaczając atrakcyjne trasy. Warto również skorzystać z bieżni z nawierzchnią syntetyczną, jaka znajduje się na stadionie miejskim i jest powszechnie dostępna.

zdjecie pzredstawia widok na skatepark

Skatepark

Z myślą o miłośnikach deskorolek, rolek oraz rowerów BMX w 2021 roku wybudowano skatepark. To bodaj najnowocześniejszy i najbardziej profesjonalny tego typu obiekt w całym regionie.  Każdego dnia gromadzi się tam wiele młodych osób aby spędzać czas ze swoją pasją, ale jednocześnie bezpiecznie i w odpowiednich warunkach do treningu.

zdjecie przedstawia widok na kregielnię

Kręgielnia bowlingowa

Oferuje cztery nowoczesne i w pełni zautomatyzowane tory bowlingowe, które gwarantują komfortową i sprawną grę. Ponadto do dyspozycji gości kręgielni są stoły bilardowe, dart, cymbergaj oraz gry dla najmłodszych. Czas oczekiwania na grę można sobie umilić korzystając z baru oraz bufetu gastronomicznego znajdującego się w obiekcie.

widok na kort ceglany

Korty tenisowe

Pasjonaci tenisa ziemnego  mogą uprawiać ukochaną dyscyplinę bez znaczenia na porę roku.  Wszystko to za sprawą dwóch krytych kortów tenisowych położonych przy stadionie miejskim. Kolejnym całorocznym obiektem do gry w tenisa jest obiekt w Lenartowicach k. Pleszewa.

siłownia zewnętrzna pleszew

Siłownie zewnętrzne

Siłownie zewnętrze stanowią świetną propozycję dla osób preferujących wysiłek na świeżym powietrzu. Takich obiektów na terenie Miasta i Gminy jest aż kilkanaście i ciągle powstają nowe. Często łączone są z placami zabaw tworząc w ten sposób wielopokoleniowe strefy rekreacji.

trasa zdrowia Pleszew

Trasa zdrowia

Trasa Zdrowia to 2 kilometrowa ścieżka zlokalizowana w pleszewskich Plantach. Tworzą ją proste urządzenia i instalacje do ćwiczeń. Dzięki temu stanowi ona mini kompleks sportowo-rekreacyjny. Może zostać wykorzystana do biegania, nordic walkingu i wielu innych form aktywności na świeżym powietrzu. Jest więc strefą treningów, zajęć sportowych, relaksu i integracji społeczności lokalnej.

Plac zabaw w Pleszewie

Place zabaw

Na terenie Miasta i Gminy Pleszew zlokalizowane są dziesiątki placów zabaw dla najmłodszych. Są ogrodzone, różnorodne, nowocześnie wyposażone i spełniają rygorystyczne normy bezpieczeństwa. Systematycznie powstają przy nich również mini siłownie dla dzieci.  Na każdym przewidziano również oczywiście miejsca odpoczynku i obserwacji dla rodziców.

zdjecie przedstawia ścieżkę rowerową w Pleszewie

Ścieżki rowerowe

Samorząd każdego roku buduje nowe ścieżki rowerowe. Są one wpisywane w miejskie ulice, pełniąc z jednej strony funkcję tras rekreacyjnych, z drugiej typowo komunikacyjną. Ponadto nowe ścieżki powstają w miejscach dotychczas całkowicie wyłączonych z komunikacji, a wzbogacane są o miejsca odpoczynku i relaksu. Trasy dla miłośników dwóch kółek spinają również miasto z pobliskimi miejscowościami (jak. np. na odcinku Pleszew – Lenartowice, Pleszew – Prokopów).
Bardzo ważną funkcję pełnią ścieżki rowerowe wzdłuż dróg krajowych nr 11 i 12. Dzięki jednej z nich można dotrzeć do oddalonego o 11 km Gołuchowa będącego turystyczną perłą z parkiem arboretum, zalewem i kilkoma muzeami.

Nordic Walking

Pleszewskie środowisko Nordic Walking jest bardzo aktywne. Co prawda w parku leśnym Planty wytyczono i oznakowano kilka pętli dla miłośników marszu z kijkami, jednak tak naprawdę pobliskie lasy w Zawadach, Grodzisku, Śmieja Młynie i w wielu innych lokalizacjach sprawiają, że urokliwych i o różnym stopniu trudności tras w okolicach Pleszewa znajdziecie bez liku.

na zdjęciu planty

Parki i tereny zielone

Zieleń i przyjazne otoczenie to cechy, które w ostatnich latach nabrały szczególnej wartości.  Stąd wdrożony w Pleszewie program „odbetonowania” miasta. Chodzi o klikadziesiąt dużych drzew, które w ostatnich miesiącach zostały posadzone w ścisłym centrum (dotychczas pozbawione ono było tego typu roślinności).  Jednak w ciągu dwóch lat ogólna liczba posadzonych drzew w mieście przekroczyła już 1000 sztuk, nie licząc tysięcy sadzonek krzewów ozdobnych, kwiatów i innej niskiej roślinności, w tym łąki kwietnej.
Inwestycje drogowe są również wykorzystywane do prac ogrodniczych, czego wyrazem są nowe tereny zielone budowane przy okazji wytyczania ścieżki rowerowej z ulicy Targowej na  ulicę Lipową.
Jednym z ulubionych miejsc spacerowych pleszewian jest duży park leśny Planty wyróżniający się nie tylko drzewami, a dwoma stawami oraz nenufarami. Do dyspozycji jest również Park Miejski w centrum oraz Ogród Jordanowski..

las k. pleszewa

Lasy

W pobliżu Pleszewa nie brakuje wspaniałych lasów będących wymarzonymi miejscami do aktywnego spędzania czasu na spacerach pieszych, rowerach lub treningach biegowych. Obfitują one również w grzyby oraz piękne widoki.  Takiej formy wypoczynku możecie szukać  np. w Grodzisku, Zawadach, Zawidowicach, Maderze, Śmieja Młynie. Bardzo lubianym miejscem jest również były poligon wojskowy Karczemka.

zdjecie przedstawia wigwam w Pleszewie

Wigwamy

Wolny czas, szczególnie spotkanie w gronie rodziny i przyjaciół, można spędzić w jednym z kilku wigwamów. Tego typu obiekty stoją w Pleszewie (dwa), Nowej Wsi, Zielonej Łące i Sowinie. Można je wynajmować na imprezy okolicznościowe, służą również podczas festynów.  Wszelkich informacji udzielają sołtysi, a w Pleszewie przewodniczący Osiedla nr 4 (ul. Piaski) oraz spółka Sport Pleszew (wigwam przy Plantach).

Zdjęcie przedstawia barokową figurę na pleszewskim rynku

Zabytki i obiekty historyczne

Pleszew posiada wiele obiektów ciekawych historycznie, a wśród nich drewniane kościoły przy ulicy Poznańskiej i w Lenartowicach, barokową figurę Matki Boskiej z Dziecięciem na Rynku, cmentarz ewangelicki oraz kompleks kolei wąskotorowej (obecnie Zajezdnia Kultury).  Prawdziwymi perłami są natomiast oddalone od 11 km: zamek w Gołuchowie oraz  pałac w Dobrzycy.

Tu znajdziesz informacje:

Sport Pleszew Sp.  z o.o.
63-300 Pleszew, ul. Sportowa 4
Tel. 62 74 21 293
https://sport.pleszew.pl