zdjecie zajawkowe uniwersalne

Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew: idea Miasta 15

Wszystko, czego potrzebujemy do życia w odległości maksymalnie 15 minut od miejsca naszego zamieszkania - czy to możliwe? Tak, o ile mieszkamy w mieście kompaktowym, często nazywanym także piętnastominutowym.

Idea miasta 15 minut jest wdrażana także w Pleszewie – miejscu, w którym każdy mieszkaniec „na wyciagnięcie ręki” ma dostęp m.in. do łatwo dostępnych żłobków i przedszkoli, przyjaznych szkół, także artystycznych, atrakcyjnych i bezpiecznych miejsc rekreacji i wypoczynku, nowoczesnych obiektów sportowych, zróżnicowanej oferty kulturalnej, czy też wysokiego poziomu opieki zdrowotnej.

Miasto 15 minut zapewnia te wszystkie udogodnienia w odległości maksymalnie kwadransa drogi od domu – głównie pieszo, na rowerze, komunikacją publiczną lub w ostateczności samochodem.  Założenia  miasta kompaktowego to jednak idea jak najczęstszej rezygnacji z własnego auta na rzecz spaceru czy przemieszczania się jednośladem. To również rozwój komunikacji zbiorowej i rozbudowa mieszkalnictwa w pobliżu np. przystanków autobusowych czy dworców.

Na zdjęciu Arkadiusz Ptak, burmistrz Miasta i Gminy Pleszew

Piętnastominutowe miasto to bowiem nie tylko korzyści płynące z niewielkich odległości, ale także – a może przede wszystkim – tworzenie zrównoważonej i zintegrowanej społecznej tkanki. To miasto, które stawia na działania ekologiczne i obywatelskie czy zwiększenie powierzchni terenów spacerowych i ścieżek rowerowych. To miasto pełne zielonych rozwiązań, oferujące mieszkańcom wygodne, ekonomiczne i ekologiczne życie.

Koncepcja miasta kompaktowego nie jest nowa. Pojawiła się już w latach 70. i 80. ubiegłego wieku i dotyczyła przede wszystkim dużych miast. W ostatnim czasie przeżywa jednak prawdziwy renesans.

I choć nie jesteśmy dużym miastem – co jest naszym atutem – postawiliśmy tworzyć, rozwijać i promować miasto kompaktowe wychodząc z założenia, że tylko w tak małym mieście można w całości wdrożyć ideę i założenia tej teorii.

Wszystkiego dobrego!
Arkadiusz Ptak, Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew