Spotkanie burmistrza oraz zastępczyni z dyrektorem ROPS w Poznaniu.;

Powstanie Centrum Wsparcia Seniora

Centrum Usług Społecznych wprowadza nowe usługi do swojej oferty. Skorzystają z nich m.in. seniorzy, dla których przygotowano nowy projekt. Obejmuje opaski SOS i kompleksowe wsparcie.

Centrum Usług Społecznych to nowa instytucja w Pleszewie, która powstała w miejscu dawnego MGOPSu. To jednostka, która oferować będzie nowe usługi nie tylko dla osób objętych opieką społeczną, ale dla wszystkich mieszkańców. Jedną z wdrażanych nowości jest punkt dla Seniorów, dzięki któremu uzyskają kompleksowe wsparcie.

Gminne Centrum Wsparcia Seniora, bo tak nazywa się punkt przygotowywany w CUSie, to projekt realizowany przy wsparciu finansowym z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. Powstaje w oparciu o diagnozę i rozeznanie potrzeb wśród mieszkańców. O ile kilka lat temu ważnym obszarem naszej działalności była infrastruktura, tak w chwili obecnej istotne jest zagwarantowanie opieki osobom nieaktywnym zawodowo  – mówi Arkadiusz Ptak, burmistrz Pleszewa.

O projekcie w Pleszewie poinformował na konferencji prasowej dyrektor poznańskiego ROPSu – Grzegorz Grygiel. Dotacje dla organizacji samorządowych trafiały do prężnie działających gminnych rad seniorów, w tym tej w Pleszewie, dzięki czemu odbywały się szkolenia i warsztaty – podkreślał Grzegorz Grygiel. W ten sposób Pleszew otrzyma wsparcie dzięki stworzeniu kolejnego projektu – Wielkopolskiego Centrum Teleopieki.

W ramach projektu do Seniorów z Miasta i Gminy Pleszew trafią 62 opaski monitorujące czynności życiowe. Ponadto każdy będzie miał możliwość kontaktu z linią wsparcia, gdzie można zadzwonić z problemem lub po prostu porozmawiać oraz z osobistym asystentem, który pomoże i udzieli wsparcia. W ramach projektu przewidziano także szkolenia dla opiekunów nieformalnych seniorów z pierwszej pomocy, pielęgnacji osoby starszej i własnego wsparcia psychologicznego.

Gminne Centrum Wsparcia Seniorów ruszy w Pleszewie prawdopodobnie w marcu. Koszt całego programu to ponad 400 tys. z czego blisko 386 tysięcy to dofinansowanie z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznego w Poznaniu, a 43 tysiące, to wkład własny Miasta i Gminy Pleszew.

Spotkanie burmistrza oraz zastępczyni z dyrektorem ROPS w Poznaniu.;

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *