Dzielenie chleba przez Burmistrza MiG Pleszew podczas Wojewódzko-Diecezjalnych Dożynek Wielkopolskich w Pleszewie.

W Pleszewie za plony dziękowało całe województwo

Zgodnie ze staropolskim obyczajem każdego roku rolnicy z Gminy Pleszew świętują zakończenie żniw i dziękują za plony. W tym roku Pleszew został gospodarzem 22. Wojewódzko-Diecezjalnych Dożynek Wielkopolskich. Na zakończenie uroczystości wystąpiła Beata i BAJM.

Dożynki to tradycyjne święto plonów, które obchodzą rolnicy, jak również cała społeczność, chcąc dziękować za udane żniwa i prosić o powodzenie w dalszej pracy na roli. W tym roku Pleszew świętował wyjątkowo, bowiem został gospodarzem pierwszych po pandemii 22. Wojewódzko-Diecezjalnych Dożynek Wielkopolskich. Organizatorami byli: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Powiat Pleszewski oraz Miasto i Gmina Pleszew.

Tradycyjne święto plonów rozpoczęło się otwarciem wystawy rolniczej wraz ze stoiskami wystawowymi przygotowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu pleszewskiego oraz lokalne firmy i instytucje. Po obejrzeniu i ocenie wszystkich stoisk przez przedstawicieli organizatorów na terenie Stadionu Miejskiego rozpoczęła się Msza Święta pod przewodnictwem Biskupa Kaliskiego Damiana Bryla. Tradycyjny obrzęd dożynkowy wykonał Zespół Pieśni i Tańca „Łany” z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Dożynkowy chleb na ręce Marszałka Województwa Wielkopolskiego złożyli starostowie dożynek – Joanna Szymczak z Sulęcina oraz Lucjan Kempiński z Taczanowa Pierwszego.

Gospodarz miejsca – Arkadiusz Ptak, Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew podkreślał, że siła i znaczenie Miasta i Gminy Pleszew bierze się przede wszystkim od ludzi. Razem zawsze powinniśmy działać i tak jest w powiecie pleszewskim i Mieście i Gminie Pleszew. I dziękuję wszystkim, którzy przez lata wspierali, wspierają i będą wspierali rozwój Miasta i Gminy Pleszew, jak i całego powiatu – mówił podczas przemówienia Burmistrz Pleszewa.

Skończywszy obrzęd dożynkowy, Marszałek Marek Woźniak wraz ze Starostą Pleszewskim i Burmistrzem Pleszewa wręczyli nagrody w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy oraz najlepsze stoisko wystawowe. Podczas uroczystości nie zabrakło również występów lokalnych artystów w przygotowanej specjalnie na tą okazję części artystycznej, którą poprowadziła Anna Bogacz. Przysłowiową wisienką na torcie, która czekała na gości wieczorem, był koncert Beaty Kozidrak i BAJM. Artystka wystąpiła na scenie przy OHP w Pleszewie i pomimo deszczu, zgromadziła tłumy osób, którym w dobrej zabawie nie przeszkadzały warunki pogodowe.

Otwarcie wystawy rolniczej podczas Wojewódzko-Diecezjalnych Dożynek Wielkopolskich w Pleszewie.

Scena oraz wieńce dożynkowe na Wojewódzko-Diecezjalnych Dożynkach Wielkopolskich w Pleszewie.

Przemówienie Burmistrza oraz Starosty podczas Wojewódzko-Diecezjalnych Dożynek Wielkopolskich w Pleszewie.

Dzielenie chleba przez Burmistrza MiG Pleszew podczas Wojewódzko-Diecezjalnych Dożynek Wielkopolskich w Pleszewie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *