Rodzinne Ogródki Działowe w Pleszewie.

Ogródki działkowe z zastrzykiem gotówki

Pleszewski samorząd każdego roku dotuje rodzinne ogrody działkowe z własnego budżetu. Ponadto, gdy jest taka potrzeba, daje pieniądze na wkład własny, by działkowcy mogli pozyskać środki zewnętrzne. Burmistrz przeznaczył właśnie na taki cel ponad 70 tys. zł.

– Ogrody działkowe wracają do łask. Ułatwiła to pandemia, kiedy dla mieszkańców bloków pobyt na działce był jedyną możliwością rekreacji w czasie lockdownu. Poza tym wzrasta świadomość zalet ekologicznych upraw warzyw i owoców. Dlatego od lat wspieramy działkowców, dzięki którym mamy w całej gminie piękne zielone miejsca – tłumaczy burmistrz Arkadiusz Ptak.

Najtrudniejszym zadaniem dla Zarządów ROD jest utrzymanie infrastruktury ogrodowej. Samorząd wpiera finansowo ogrody, ale też dokłada pieniądze na tzw. wkład własny przy staraniach o dotacje zewnętrzne. I tak oto w tegoroczne wakacje władze Miasta i Gminy Pleszew podarowały działkowcom dodatkowe 73 tys. zł. Pieniądze były niezbędne, by uzyskać dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego na poprawę infrastruktury ogrodowej. Skorzystało z niego 6 ogrodów, w tym jeden znajdujący się na terenach wiejskich:

– ROD im. Powstańców Wielkopolskich w Pleszewie
– ROD im. A. Mickiewicza w Pleszewie
– ROD im. T. Kościuszki w Pleszewie
– ROD m. Wojska Polskiego w Pleszewie
– ROD im. 1000-lecia Państwa Polskiego w Pleszewie
– ROD „Krokus” w Kowalewie

Dzięki temu zastrzykowi pieniędzy działkowicze zainwestowali w nowe ogrodzenia i bramy wjazdowe, monitoring i nowe lampy ledowe, modernizację wewnętrznych sieci energetycznych czy instalację nowych pomp do wydobywania i rozprowadzania wody. Takie inwestycje nie byłyby możliwe bez wsparcia finansowego z urzędu.

Rodzinne Ogródki Działowe w Pleszewie.

Rodzinne Ogródki Działkowe w Pleszewie.

Nowe ogrodzenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Pleszewie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *