Burmistrz Arkadiusz Ptak prezentujący Pleszew przed studentami Politechniki Poznańskiej.

Studenci politechniki zagospodarują Rynek

Pleszewski samorząd oddaje Rynek w ręce studentów politechniki. Młodzi architekci w ramach swojej pracy dyplomowej zagospodarują na nowo miejską przestrzeń. Najlepsze koncepcje będą nagrodzone i zaprezentowane na wystawie.

Pleszew podjął współpracę z Politechniką Poznańską i wspólnie z Instytutem Architektury, Urbanistyki i Ochrony Dziedzictwa ogłoszony został konkurs dla studentów architektury pt. „Studium funkcjonalno-przestrzenne zagospodarowania Rynku w Pleszewie” ze szczególnym uwzględnieniem ul. Poznańskiej.

Zadaniem młodych ludzi jest przygotowanie projektu funkcjonalno-przestrzennego cechującego się wysoką wartością społeczną, kulturową, ekologiczną, organizacyjną i marketingową. Uwzględnić trzeba także wartości historyczne miejsca, tożsamość i dziedzictwo miasta. Ma to być także przestrzeń sprzyjająca spędzaniu wolnego czasu i rekreacji. – Postanowiliśmy oddać pleszewski Rynek w ręce młodych ludzi, którzy na pewno zaproponują nowatorskie rozwiązania funkcjonalne dotyczące przestrzeni miejskiej. Liczę na świeże spojrzenie i bogatą wyobraźnię – mówi burmistrz Arkadiusz Ptak. – Jedynym, co ogranicza młodych architektów to dokument, który wypracowaliśmy w ostatnim czasie czyli „Koncepcja transformacji centrum miasta Pleszewa”, w której zawarte są pewne działania inwestycyjne, które trzeba wziąć pod uwagę – dodaje włodarz.

Studenci już spotkali się z burmistrzem i poznali miasto w teorii. Teraz czas na wizytę w Pleszewie i rozeznanie miejsca, nad którym będą pracować. – Na spotkaniu było ok. 100 osób i czułem ogromną chęć do pracy. To dla studentów także możliwość pracy na żywym organizmie, mogą się przy tym wiele nauczyć i zdobyć doświadczenie – mówi burmistrz.

Projekty będzie oceniać jury na czele z prof. PP dr. hab. inż. arch. Robertem Astem. Można je składać do 23 czerwca. Ogłoszenie wyników konkursu oraz wystawa najlepszych prac odbędzie się w lipcu. Zwycięzcy otrzymają nagrody finansowe.

Burmistrz Arkadiusz Ptak prezentujący Pleszew przed studentami Politechniki Poznańskiej.

Grupa studentów Politechniki Poznańskiej w sali wykładowej podczas prezentacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *