tabliczka z zakazem wstępu na plac budowy parkingu między ulicami Targową i Ogrodową

Powstaną nowe parkingi

W gminie Pleszew powstaną trzy nowe parkingi. Łącznie na ponad 350 bezpłatnych miejsc postojowych. Podpisano już umowy i rozpoczęto prace. Część środków pochodzi z dofinansowania.

Budowa największego z planowanych parkingów już się rozpoczęła. Powstanie on między ulicami Ogrodową a Targową dopełniając rewitalizacji terenów pokolejowych. Będzie tu 201 miejsc parkingowych dla samochodów i miejsca postoju dla rowerów. – To nie będzie tylko parking, ale miejsce z mnóstwem zieleni i miejscami do chwilowego odpoczynku. Ponadto wzdłuż parkingu aż do ulicy Sienkiewicza powstanie ścieżka rowerowa z deptakiem dla pieszych – tłumaczy Andrzej Jędruszek, zastępca burmistrza MiG Pleszew. Pod parkingiem natomiast zbudowany będzie zbiornik na deszczówkę do podlewania zieleni (tu dokumentacja projektowa sfinansowana jest z unijnego projektu Smart Pleszew). Właśnie od budowy tego zbiornika, firma wykonawcza rozpoczęła prace.

Pozostałe dwa parkingi powstaną przy terenie Cmentarza Komunalnego w Pleszewie oraz przy stacji kolejowej PKP w Kowalewie, lecz nie przed samym budynkiem, ale w sąsiedztwie tamtejszej wieży ciśnień. Będzie tam 65 miejsc postojowych dla aut oraz wiata dla rowerów. Nowością są stacje do ładowania samochodów elektrycznych. Posadzonych też zostanie 37 drzew i tysiące krzewów.

Wszystkie trzy inwestycje to parkingi typu Park & Ride (parkuj i jedź). To parkingi zlokalizowane z reguły na obrzeżach miasta przeznaczone dla osób korzystających z publicznego transportu zbiorowego. Kierowcy pozostawiają swoje pojazdy w wyznaczonych miejscach, przesiadają się do komunikacji zbiorowej i w ten sposób kontynuują drogę do celu. Przypomnijmy, że mieszkańcy wsi gminy Pleszew korzystając z takiego rozwiązania, busikami miejskimi jeżdżą za darmo.

Inwestycja wyniesie 6,7 mln złotych z czego 5,6 mln to kwota dofinansowania z Programu Inwestycji Strategicznych.

budowa parkingu typu P&R pomiędzy ulicami Targową i Ogrodową

plac budowy, na którym powstanie parking typu P&R pomiędzy ulicami Targową i Ogrodową

tabliczka z zakazem wstępu na plac budowy parkingu między ulicami Targową i Ogrodową

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *