burmistrz MiG Pleszew trzymający mapę z nowymi rozkładami jazdy komunikacji publicznej.

Nowa komunikacja publiczna w całej gminie!

Nowoczesne autobusy, kilkanaście nowych tras, duży wachlarz godzin kursowania – to nowa jakość komunikacji publicznej, którą zorganizował samorząd Miasta i Gminy Pleszew i to w całej gminie. Kiedy rusza i co z małymi busikami?

Nowa komunikacja publiczna to jeden z priorytetów działań samorządu Miasta i Gminy tej kadencji. Wstępem do nowej jakości transportu było wprowadzenie w 2021 r. miejskich linii PL1 i PL2. Małe busiki okrążające całe miasto okazały się przymiarką szytą na miarę, o czym świadczą statystyki – miesięcznie podróżuje nimi niemal 8 tys. pasażerów.

Komunikacja publiczna to jeden z najważniejszych elementów budowy miasta 15-minutowego, w którym jest wszystko na wyciągnięcie ręki. Podróż autobusem ma ułatwić mieszkańcom przemieszczanie się po mieście, bez konieczności podróżowania własnym samochodem. – Dzięki temu miasto będzie mniej zakorkowane, mniej zanieczyszczone i bardziej przyjazne. Chcemy uświadamiać mieszkańcom wspólną odpowiedzialność za środowisko, w którym żyjemy. Nie warto w wielu przypadkach wsiadać w samochód. Można wykorzystać komunikację miejską lub rower, którym też w Pleszewie jeździ się coraz wygodniej. Choć wiele jeszcze jest do zrobienia – tłumaczy burmistrz Arkadiusz Ptak.

Nowa komunikacja była konieczna, by wypełnić tzw. białe plamy na mapie gminy, gdzie nie docierała żadna komunikacja publiczna lub funkcjonowała w niewystarczającym zakresie. To także nowa jakość podróżowania dzięki nowoczesnemu i ekologicznemu taborowi (autobusy Euro 5 i Euro 6). Komunikacja ma zintegrować powiat pleszewski, m.in. zatrzymać odpływ młodzieży ze szkół ponadpodstawowych poza nasz powiat.

Współpracę nad tworzeniem nowej komunikacji podjęto z powiatem pleszewskim i gminami wchodzącymi w jego skład. W maju 2023 r. powiat pleszewski podjął uchwałę w sprawie utworzenia związku powiatowo-gminnego „PPL – Pleszewskie Przewozy Lokalne”. Jednak nie jest on jeszcze zarejestrowany u wojewody z powodu uwag do statutu. Gmina Pleszew nie chcąc tracić czasu podjęła zatem samodzielne kroki, by zorganizować dla mieszkańców nową jakość transportu publicznego. Do współpracy przyłączyła się natychmiast gmina Dobrzyca z uwagi na fakt, że w wielu miejscowościach podpleszewskich, np. Kowalewie, Suchorzewie czy Piekarzewie mogą kursować linie dobrzyckie. Do wspólnych działań transportowych weszła także gmina Gołuchów. Jednak dla niej organizatorem przewozów jest Powiat Pleszewski. W pozostałych gminach – Czerminie, Choczu i Gizałkach póki co usługi transportowe pozostają po staremu.

Większość środków na stworzenie sieci połączeń pochodzi z budżetu Miasta i Gminy Pleszew oraz ze sprzedaży biletów. Władze samorządowe zwróciły się też o dotację z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych do Wojewody Wielkopolskiego.  – To jest kwota 3 zł dopłaty do wozokilometra. To wsparcie jest dostępne tylko dla jednostek samorządu terytorialnego. Nie może się o nie ubiegać prywatny przedsiębiorca. To zatem duże wsparcie finansowe dla nas – mówi burmistrz. Gmina będzie miała także dopłatę do biletów miesięcznych z urzędu marszałkowskiego. Pleszewski ratusz czeka także na rozstrzygnięcie konkursu w ramach KPO na zakup 8 autobusów hybrydowych.

Nowa komunikacja w Mieście i Gminie Pleszew ma ruszyć od nowego roku, a na trasach pojawi się łącznie 18 nowych linii autobusowych, które dotrą w najdalsze części gminy Pleszew oraz gminy Dobrzyca. Szczegółowy rozkład jazdy TUTAJ. Te same autobusy będą obsługiwać dowóz uczniów do szkół. Pozostają również pleszewskie busiki, które poszerzają swoją trasę. Będą teraz jeździć do Kowalewa, by mieszkańcy mieli zapewniony transport na stację kolejową. – Zmienia się rozkład jazdy małych busików, zatem zachęcamy stałych użytkowników, by od 1 stycznia zapoznali się ze zmianami – informuje Anna Skibińska, szefowa Wydziału Gospodarki Komunalnej pleszewskiego ratusza. Nowe usługi transportowe zorganizowane przez Miasto i Gminę Pleszew będzie świadczyć firma EUROMATPOL. Miejskie busiki natomiast nadal będzie obsługiwać Przedsiębiorstwo Komunalne w Pleszewie.

Kursy nowych autobusów mają dużą rozpiętość czasową. Najwcześniejszy autobus na teren gminy Pleszew wyjedzie już o godzinie 4:15, ostatni kurs odbywa się natomiast o godz. 22:34.  W liniach kursujących po Gminie Dobrzyca rozpiętość czasowa to godz. 5:15 – 22:15. Kursy obywają się wyłącznie w dzień powszedni. Jedynie miejskie busiki PL1 i PL2 będą kursować także w soboty.

W ramach nowej komunikacji będą funkcjonowały trzy rodzaje biletów, które będą jednolite dla Miasta i Gminy Pleszew, Gminy Dobrzyca oraz Gminy Gołuchów: bilet miejscowy (oznaczony literą M) uprawnia do podróżowania po danej miejscowości, np. po Kowalewie, Pleszewie czy Kuczkowie. Bilet gminny (G) – do kursowania w danej gminie. Bilet powiatowy natomiast (P) uprawnia do kursowania po powiecie pleszewskim, również między gminami. Bilety będzie można zakupić w autobusach oraz w punkcie zlokalizowanym przy ul. Św. Ducha w Pleszewie (obok apteki).

 

 

Nazwa biletu

BILETY JEDNORAZOWE
Normalne
(w zł)
Ulgowe 50%
Uczeń Senior 60+
Bilet miejscowy (M) 2,00 1,00 1,00
Bilet gminny (G) 5,00 Brak 2,50
Bilet powiatowy (P) 8,00 Brak 2,50

 

Obszar ważności
wg przebiegu
danej linii
BILETY MIESIĘCZNE
Normalne
w zł
Ulgowe w zł
93% 78% 51% 49% 37% 33%
Bilet miejscowy (M) 60,00 4,20 13,20 29,40 30,60 37,80 40,20
Bilet gminny (G) 200,00 14,00 44,00 98,00 102,00 126,00 134,00
Bilet powiatowy (P) 200,00 14,00 44,00 98,00 102,00 126,00 134,00

PUNKT SPRZEDAŻY BILETÓW MIESIĘCZNYCH:

Centrum Informacji Pasażera PPL – ul. Św. Ducha (przy aptece).
Czynny od 10:00-18:00 (od 27 grudnia, sprzedaż biletów od 2 stycznia 2024 r.)

Mapa komunikacji publicznej w Gminie Pleszew.
Mapa komunikacji publicznej w mieście Pleszew.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *