Grafika przedstawia wizualizację nowego parkingu

Parking jak park

Grafika przedstawia wizualizację nowego parkingu

Tak będzie prezentował się parking między ulicami Ogrodową a Targową Ostatni – zapowiadany i obiecany – etap rewitalizacji terenów pokolejowych Będzie tu 170 bezpłatnych miejsc parkingowych, ale i bardzo dużo zieleni. Ponad 30 nowych drzew, mnóstwo krzewów i trawniki

Inwestycja jest jedną z trzech (wraz z parkingiem przy PKP w Kowalewie i Cmentarzu Komunalnym), na które Pleszew otrzymał dofinansowanie z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

Szerzej na ten temat:

Trzy nowe bezpłatne parkingi typu P&R powstaną na terenie Gminy Pleszew. To kolejne działania samorządu, by ograniczyć ruch samochodowy w centrum miasta.

Dwa z planowanych parkingów powstaną w mieście, jeden na terenie gminy. Wszystkie bezpłatne. Łącznie na 320 miejsc postojowych. Najbardziej spektakularnie zapowiada się ten, który powstanie przy nowej siedzibie biblioteki i domu kultury. To zresztą ostatni etap rewitalizacji terenów pokolejowych w Pleszewie. Będzie tu nie tylko 170 miejsc dla aut, ale i zielone skwery i bardzo dużo nowych nasadzeń, m.in. ponad 30 drzew, mnóstwo krzewów oraz trawniki. Do tego mała architektura i oświetlenie.

Drugi parking ma powstać na obrzeżach miasta przy Cmentarzu Komunalnym. Tu teren jest już przygotowany, trzeba tylko stary parking zmodernizować pod 86 miejsc postojowych. Trzeci z kolei to  nowy plac, który ma powstać przy dworcu PKP Pleszew zlokalizowanym w podpleszewskim Kowalewie. 72 miejsca postojowe mają służyć przede wszystkim tym, którzy zostawiają swoje samochody i dalej przemieszczają się pociągiem, np. do pracy do Jarocina, Poznania czy Ostrowa Wlkp.

– Parkingi te mają za zadanie jeszcze większe ograniczenie ruchu samochodowego w centrum Pleszewa. Każdy, kto zostawi tam swoje auto, może wsiąść w komunikację miejską i dostać się do centrum. Zresztą z nowych małych autobusów miejskich mieszkańcy gminy czyli terenów wiejskich mogą korzystać bezpłatnie – tłumaczy burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak.

Szacowany łączny koszt budowy trzech parkingów to 7,5 mln zł. Duża część tej kwoty –  6,4 mln zł to dofinansowanie z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Realizacja jest zaplanowana na 2022 rok.

Autor wizualizacji: J. Kubiak

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *