Interaktywno-multimedialna sala "Ognik" w PSP w Pleszewie.

Nowoczesna sala multimedialna w PSP zadba o bezpieczeństwo najmłodszych

„Ognik” to nowoczesna sala multimedialna, która powstała w PSP w Pleszewie. Została zaaranżowana w taki sposób, by edukować najmłodszych za pomocą scen z życia. To jedna z nielicznych takich sal w całej Polsce.

Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej zaaranżowali jedno z pomieszczeń komendy na nowoczesną salę multimedialną. To „Ognik”, którego zadaniem jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa w domu, na dworze, w różnych warunkach atmosferycznych oraz w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.

Sala została wyposażona w kilka różnych sekcji, scenek ukazujących sytuacje z życia jak np. bezpieczeństwo podczas kąpieli, zachowania w kuchni, kącik z segregacją, zagrożenie pożarem w lesie czy złe warunki atmosferyczne. Dzięki pokazom multimedialnym, dźwiękom, imitacji ognia i dymiarkom zarówno najmłodsi jak i dorośli mogą sprawdzić, w jaki sposób zachować się w sytuacji zagrożenia. Asystent szkolenia w głośników informuje, czy dana osoba podjęła odpowiednią decyzję i uniknęła zagrożenia. Obowiązkowym punktem na trasie szkolenia jest również nauka pierwszej pomocy i korzystania z AED, którą prowadzi jeden ze strażaków.

Sala na wyposażeniu posiada szatnię ze strażackimi mundurami dla dzieci oraz miejscem, gdzie można usiąść i napić się wody, czy po prostu odpocząć. Po każdym szkoleniu uczestnicy losują nagrody w kole fortuny, a ostatnim zadaniem jest nabycie umiejętności sprawnej ewakuacji, gdy pomieszczenie nagle wypełnia się dymem. W tej sytuacji komunikaty z głośników również informują, czy zadanie wykonywane jest poprawnie.

Sala „Ognik” przyjmie pierwszych zwiedzających już w lutym, a zapisy dostępne będą na stronie KP PSP w Pleszewie. Czas trwania szkolenia to ok. 1,5-2h, jednak jesteśmy pewni, że w tym czasie nikt nie będzie się nudził – mówi bryg. Roland Egiert, komendant PSP w Pleszewie. Koszt zaaranżowania takiego pomieszczenia to ok. 200 tysięcy złotych. Samorząd Miasta i Gminy Pleszew był jednym ze sponsorów tej inicjatywy. Ze względu na potrzebę edukowania społeczeństwa w tym zakresie, nie mogliśmy nie wspomóc strażaków – tłumaczy Jagoda Zydorek z Biura Prasowego UMiG Pleszew.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *