Na zdjęciu widać oświetlenie uliczne

Nowe lampy w mieście

Systematycznie w Mieście i Gminie Pleszew modernizowane jest oświetlenie uliczne. Wymieniane są oprawy na ledowe, a nowe lampy montowane są tam, gdzie oświetlenia brakuje. I choć to długi proces, już widać efekty działań. Od początku roku w samym mieście zamontowano ponad 230 nowych opraw.  

Modernizacja oświetlenia ulicznego w gminie Pleszew realizowana jest z kilku źródeł. Pierwszym jest własny budżet gminy, drugim środki spółki Oświetlenie Uliczne i Drogowe z siedzibą w Kaliszu. Gmina dodatkowo korzysta z środków unijnych w ramach projektu „Smart” Pleszew, a spółka z programu „Sowa”, na który środki daje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Wszystkie te drogi pozyskania środków finansowych trzeba spiąć, a więc potrzebna jest dobra współpraca. Posiadamy udziały w spółce Oświetlenie Uliczne i to przynosi od lat oczekiwane efekty – mówi Andrzej Jędruszek, zastępca burmistrza.

Rzeczywiście, efekty są, bo w ostatnim trzech miesiącach wymieniono kolejnych 230 starych opraw. Z środków własnych samorząd wydał niemal 160 tys. zł montując stylowe (zgodne z planem urbanistycznym i pod „okiem” konserwatora zabytków) oprawy ledowe (26 sztuk) w centrum miasta. Świetlne inwestycje ostatnich miesięcy  wykonane przez spółkę Oświetlenie Uliczne i Drogowe natomiast to wymiana 200 opraw na 23 ulicach w Pleszewie. Nowe oświetlenie (17 lamp) natomiast pojawiło się przy drodze wiejskiej Lenartowice – Zawidowice.

Po co gmina wymienia oprawy, skoro stare nadal „świecą”? Po pierwsze, by było ekologicznie. Nowe lampy są ledowe, co oznacza, że ograniczamy emisję CO² odprowadzanego do atmosfery. Po drugie – oszczędzamy. Ledy zużywają znacznie mniej energii elektrycznej. Nowe oświetlenie w wielu miejscach jest podłączone także do systemu sterowania, które pozwala na optymalizację  kosztów. – Dzięki systemowi kontrolujemy zużycie energii elektrycznej. Dostarcza też informacji, kiedy i z jaką mocą świecić, a co za tym idzie zmniejszyć koszty konserwacji – tłumaczy Marta Borkowska z Wydziału Gospodarki Komunalnej pleszewskiego ratusza.

Na zdjęciu widać oświetlenie uliczne

Na zdjęciu widać oświetlenie uliczne

na zdjęciu widać nowoczesną lampę ledową

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *