Plac po wyburzonym budynku przy ul. Kilińskiego w Pleszewie, na którym mają powstać mieszkania dla młodych w ramach inkubatora mieszkaniowego.

Inkubator mieszkaniowy nowatorską formą pomocy młodym

Pleszew realizuje aktywną politykę mieszkaniową skierowaną głównie do młodych ludzi. Inkubator mieszkaniowy to jeden z najnowszych pomysłów władz miasta. Ma pomóc młodym osobom w życiowym starcie na preferencyjnych warunkach.

Samorząd Miasta i Gminy w Pleszewie prężnie działa, aby przyciągać nowych mieszkańców. Robi to poprzez uatrakcyjnianie oferty edukacyjnej, tworzenie miejsc sportu i rekreacji, inwestowanie w mobilność miejską i szeroką politykę proekologiczną. Czynnikiem w największym stopniu warunkującym odpowiedni poziom i jakość życia mieszkańców poza miejscami pracy jest natomiast dostępność mieszkań. W związku z tym władze Pleszewa realizują i tworzą projekty, które umożliwiają młodym osobom znalezienie własnego miejsca do życia na preferencyjnych warunkach.

Jednym z takich projektów jest nowa inicjatywa planowana w Mieście i Gminie Pleszew – inkubator mieszkaniowy, który ma być skierowany do mieszkańców do 30 roku życia. Inwestycja ma polegać na tym, że prawo wynajmu mieszkania w preferencyjnej cenie będą mieli młodzi ludzie przez 5 lat. Po upływie 5 lat, kiedy taka osoba będzie już stabilna na rynku pracy odda mieszkanie kolejnym startującym lub będzie płacić czynsz komercyjny. Jest to nowatorski pomysł, ale wierzę, że pomoże zatrzymać młodych ludzi w Pleszewie – tłumaczy Arkadiusz Ptak, włodarz Pleszewa. Według wstępnych założeń budynek z mieszkaniami w tej formie wynajmu powstanie przy ul. Kilińskiego na placu po wyburzonym budynku.

Obecnie w Pleszewie trwają cztery inwestycje mieszkaniowe, dzięki którym swoje miejsce zamieszkania znajdzie ponad 130 rodzin. Dla młodych osób do 40 roku życia skierowana jest inwestycja realizowana u zbiegu ulic Mieszka I – Poniatowskiego – Warneńczyka, której cechą charakterystyczną jest kredyt w czynszu z możliwością wykupu mieszkania po 5 latach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *