Nowe bloki przy ul. Mieszka I oddane do użytku przez Miasto i Gminę Pleszew.

92 rodziny z nowymi lokalami

Nowe mieszkania dla młodych zostały oddane do użytku. W dwóch blokach przy ul. Mieszka I zamieszkają 92 rodziny. To nowa formuła polityki mieszkaniowej, którą oferuje samorząd Miasta i Gminy Pleszew. Skorzystają z niej młodzi ludzie, którzy nie mają zdolności kredytowej.

Samorząd Miasta i Gminy Pleszew zdecydował się na budowę mieszkań w takiej formule za pośrednictwem spółki Pleszewskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Jest to pierwsza taka inwestycja, w ramach której powstały mieszkania z kredytem w czynszu z dojściem do własności. Ryzyko kredytowe wziął na siebie samorząd. – Stworzyliśmy szansę na posiadanie własnego „M” ludziom młodym (przed 40. rokiem życia), którzy nie mają zdolności kredytowej i nie dostaliby kredytu w banku, ale mają z kolei możliwość płacenia większego czynszu – tłumaczy Andrzej Jędruszek, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Pleszew. Każdy najemca po minimum 5 latach będzie mógł wykupić mieszkanie na własność.

Klucze do rąk mieszkańców trafiły pod koniec czerwca. W blokach przy ul. Mieszka I 1 oraz 1A zamieszkają 92 rodziny w mieszkaniach o różnorodnym metrażu od 32 do 74 m2. Mieszkania oddawane były w stanie deweloperskim, a do każdego z nich przypisana jest komórka lokatorska. Na terenie inwestycji znajduje się także 100 miejsc parkingowych w garażu podziemnym i naziemnym. Ponadto inwestycja posiada panele fotowoltaiczne, które obniżą koszty energii elektrycznej. Teren wokół bloków został w całości zagospodarowany. Pojawiła się zieleń, oświetlenie, monitoring oraz plac zabaw dla najmłodszych.

Sam budynek garażowy jest konstrukcją ekologiczną, bowiem posiada zielony dach, a wokół obsadzony jest roślinami pnącymi. Celem takich rozwiązań jest oczyszczanie powietrza, ale również obniżanie temperatury otoczenia.

Koszt inwestycji to ok. 30 mln złotych. Na kwotę składa się kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego, który mieszkańcy będą spłacali w czynszu, a także wkład własny przyszłych najemców i spółki PTBS. Koszt mieszkania to 5450 zł/m2. Czynsz najmu bez opłat typu prąd, gaz, woda etc. wynosi 31,30zł/m2.

Mieszkania dla młodych to jedna z czterech inwestycji mieszkaniowych realizowanych obecnie przez Miasto i Gminę Pleszew. Przy ul. Bogusza oraz Podgórnej powstają dwa budynki z mieszkaniami komunalnymi, a przy ul. Sienkiewicza remontowana jest kamienica, w której będą mieszkania na wynajem.

Nowe bloki przy ul. Mieszka I oddane do użytku przez Miasto i Gminę Pleszew.

Zielony dach oraz tar5asy w nowych blokach przy ul. Mieszka I w Pleszewie.

Garaż z obrastającymi pnączami w nowych blokach przy ul. Mieszka I w Pleszewie.

Plac zabaw przy nowych blokach przy ul. Mieszka I w Pleszewie.

Plac zabaw oraz nowy blok przy ul. Mieszka I w Pleszewie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *