W pleszewskich szkołach pojawiły się nowe pracownie techniczne. Wyposażone w profesjonalny sprzęt mają nauczyć dzieci wykonywania praktycznych czynności. Młodzież pracować będzie m.in. z wkrętarką, maszyną do szycia, czy szlifierką.
Rozwój technologiczny i nowoczesne narzędzia wykorzystywane w edukacji sprawiły, że w szkołach duży nacisk kładzie się na zdobywanie przez dzieci umiejętności cyfrowych, matematycznych, czy językowych. Jednak poza kompetencjami STEAM, czyli kompetencjami przyszłości istotne jest, aby w młodych ludziach rozwijać motorykę i umiejętności manualne.
Z autorską inicjatywą wyszedł samorząd Miasta i Gminy Pleszew, który zauważając pewne braki, postanowił zadbać o rozwój umiejętności potrzebnych w codziennym funkcjonowaniu. Zauważamy wśród młodych osób, że coraz częściej mają problemy z podstawowymi czynnościami jak np. wiązane sznurowadeł. Postanowiliśmy więc oprócz rozwijania kompetencji przyszłości, zadbać o ich motorykę i umiejętności praktyczne – mówi Izabela Świątek, zastępca burmistrza MiG Pleszew, odpowiedzialna w gminie za oświatę. W tym celu stworzono pracownie techniczne z profesjonalnym wyposażeniem.
Sale do przeprowadzania zajęć technicznych powstały w trzech szkołach podstawowych na terenie Pleszewa. Wyposażone są w profesjonalne stanowiska do pracy z narzędziami. Specjalne stoły umożliwiają bezpieczną pracę przy konstruowaniu i majsterkowaniu. Na wyposażeniu pracowni są wkrętarki, maszyny do szycia, szlifierka, wyrzynarka i drobne narzędzia niezbędne do wyszywania, obróbki materiałów i prostych prac budowlanych. Skorzystają z nich głównie uczniowie klas IV-VII w ramach zajęć technicznych oraz zajęć dodatkowych.
Z nowoczesnych pracowni korzystają już uczniowie trzech szkół, ale to nie koniec. Planowane jest również zorganizowanie pracowni w szkołach wiejskich, jednak jest to uzależnione od dostępności dodatkowych sal – informuje Anna Bogacz, rzecznik prasowy UMiG Pleszew. Koszt inwestycji to 85 tysięcy złotych.